ads

Slider[Style1]

Style3[OneLeft]

Style4

Style2

Style5

2014 Yerel Seçimlerine iki aydan az bir süre kala yeni bir seçim anketi analizi de ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu'dan geldi. Uslu'ya göre 30 Mart Yerel Seçimleri'nde Ak Parti rahatlıkla seçimi kazanacak. Yaptıkları seçim anketlerinde Ak Parti'nin İstanbul ve Ankara'da büyük farkla önde olduğunu vurgulayan İbrahim Uslu, Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de çarpıcı yorumlarda bulundu. 

2014 Yerel Seçim Anketi konusundaki yorumlarında kamuoyunda 17 Aralık Operasyonu olarak bilinen olayların, Ak Parti ve tabanı arasındaki bağı daha da sağlam hale getirdiğini vurgulayan Uslu, Türkiye'de seçmen ve parti arasındaki en sağlam ilişkinin Ak Parti'de olduğunu söyledi. 17 Aralık operasyonunu ideolojik bir saldırı olarak nitelendiren Uslu'ya göre bu tür olaylar seçmenler nezdinde itibar görmüyor, aksine Ak Parti'nin oyunu koruyor.

"CHP ANKARA'DA HAYATININ HATASINI YAPTI"

İstanbul ve Ankara'daki seçim yarışlarında hiçbir sürprizin yaşanmayacağını belirten Uslu'ya göre CHP Ankara'dan Mansur Yavaş'ı aday göstererek büyük bir hata yaptı. CHP'nin Mansur Yavaş'ı değil de başka bir merkez sağ adayını aday göstermesi durumunda daha yüksek bir oy alabileceğini ifade eden Uslu, Ak Parti'den CHP'ye herhangi bir oy geçişinin olmadığını savunarak, Ankara'da CHP'nin %30, MHP'nin %15, Ak Parti'nin ise %48 oyunun bulunduğunu söyledi.

İzmir'deki yerel seçimler içinse CHP'yi favori gösteren ANAR Genel Müdürü, son genel seçimlerdeki %7'lik farka dikkat çekti. Genel seçimlerden sonra Ak Parti ile CHP arasındaki farkın daha da kapandığını belirten Uslu, İzmir'de yapılan yolsuzluk operasyonunun ardından bir algı ölçemediklerini belirterek, CHP'nin İzmir'de favori olduğunu söyledi. Uslu'ya göre İstanbul ve Ankara'da Ak Parti kesin zaferle seçim yarışını kazanacak.

Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de değerlendirmelerde bulunan Uslu Ak Parti'nin %40 üzerinde bir oy alması durumunda Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ak Parti'nin göstermiş olduğu adayın ilk turda seçimleri kazanacağını vurguladı. Hatta Uslu'ya göre bu oran %50'yi geçebilir.

ERKEN SEÇİM GELEBİLİR

Uslu'nun bir diğer dikkat çeken yorumu ise genel seçimler hakkında oldu. Uslu'ya göre Ak Parti genel seçimlerde de hiçbir sıkıntı yaşamayacak. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması durumunda partinin başına geçecek kişinin de seçimleri kazanacağını söyleyen Uslu, yeni bir Başbakan olması durumunda erken seçim yapılabileceğini ifade etti.

EKONOMİ AK PARTİ'Yİ ZORLAYABİLİR

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı faiz arttırımı kararının oldukça kritik olduğunu belirten Uslu, bu kararın ardından insanların iş yapmak yerine mevduatlarını bankaya yatırarak kolay yoldan para kazanma arayışına girebileceklerini, bu durumunda ekonomide yavaşlamaya neden olarak uzun vadede ekonomik sıkıntıların baş gösterebileceğini ifade etti. 2009 Yerel Seçimleri'nde ekonomik bunalımın sandığa yansıdığını belirten Uslu, benzer bir tablonun oluşması halinde Ak Parti'nin oy oranında azalma olabileceğini, ancak bu iki aylık süreçte böyle bir senaryonun gerçekleşebilme ihtimalinin zayıf olduğunu belirtti.

GÜNEYDOĞU'DA SÜRPRİZ OLMAZ

Bazı seçim anketi firmalarının Ak Parti ve BDP'yi Diyarbakır ve Mardin gibi illerde başa baş göstermesine rağmen Uslu, bu illerdeki oy oranının BDP adına oldukça yüksek olduğunu belirterek, bu seçimlerde de herhangi bir sürpriz beklemediklerini söyledi. Ancak Uslu'ya göre G.Doğu2nun genelinde Ak Parti halen ilk sırada.

ANKET FİRMALARI KAFA KARIŞTIRIYOR

Bundan önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi son günlerde yayınlanan bütün seçim anketi çalışmaları bizlere farklı sonuçlar veriyor. Daha birkaç gün önce SONAR Araştırma'nın yayınladığı İstanbul seçim anketinde Mustafa Sarıgül önde görünürken, ANAR Araştırma'ya göre ise Kadir Topbaş açık bir farkla önde gidiyor.

ORC'nin yayınladığı 30 ildeki yerel seçim anketlerinde ise daha ilginç sonuçlar çıkmıştı. Bakalım ilerleyen günler bizlere neleri gösterecek. Hangi araştırma şirketinin seçimlerde başarılı tahminler yürüttüğünü ise 30 Mart 2014 akşamı görmüş olacağız.

About Seçim Anketi

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Öncesinde Kamuyou Araştırma Firmalarının Yayınlamış Olduğu 2015 Seçim Anketi Çalışmalarını Tarafsız Bir Biçimde Yayınlayan Seçim Anketleri Portalı.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

5 yorum:

 1. Ak Parti'nin yerel seçimlerde %50'yi geçeceğini düşünüyorum.

  Sayın kadir topbaş istanbul için birçok hizmet yaptı bu güne kadar, istanbul halkı nankör değildir, bir sürü yolsuzluk dosyası olan sarıgül'e gidip de oy vermez.

  Melih gökçek te aynı şekilde adam canını dişine takıp ankara'yı resmen bir dünya kenti haline getirdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir Topbaş'ın Efendi kişiliği, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve yaptığı hizmetler İstanbul halkı tarafından her zaman taktir edilir. Hele oto yoların kenarlarındaki kilometrelerce çiçekler, laleler şimdiye kadar görmediğimiz güzellik katıyor İstanbul'a. Zaten Sayın Mustafa Sarıgül de takdir ediyor. kendisini. Sayın Sarıgül keşke Şişli'yi bırakmasaydı. Kusura bakmasın oylarımız Kadir Abi' ye olacak.

   Sil
 2. adam gözünüzün içine baka baka yalan söylüyor , sizi salak yerine koyuyor sizde bunu kabul ediyorsunuz . aslında hak ediyorsunuz da ne diyelim

  YanıtlaSil
 3. ankarada chp ye oy verecek ülküsünden yoksun mhpliler var ne yazık ki. asıl satılmışlar onlar. 6ok altında siyasete deva medin siz ülküsünden yoksunlar. bi de ülkücüyüm diye gezerler.

  YanıtlaSil
 4. Keçiören belediye başkanı Turgut altın ok ankara buyukşehir belediyesi melih gökçek genel seçim ak parti izleyin ve gorun

  YanıtlaSil


Top